Pasowanie na czytelnika

15 marca 2012 r. o godzinie 11.00 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Przysietnicy odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Została ona przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza, p. Weronikę Fejdasz, a także  Koło Teatralne „Ratajanie” działające w  szkole pod opieką p. Haliny Błaż w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską „Szansa dla Każdego Ucznia”.

W pasowaniu na czytelnika wzięło udział 25 uczniów, którzy przybyli do biblioteki wraz z wychowawczynią, p. Agatą Szpiech. Dzieci obejrzały krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek. W programie znalazły się ciekawe zagadki o bohaterach lektur, konkursy z nagrodami, a także piosenki, z których jednej, przygotowanej specjalnie na tę okazję, dzieci mogły się od razu nauczyć, ponieważ dotyczyła regulaminu biblioteki i pouczała o zasadach poszanowania książek. W role upersonifikowanych Książek, które skarżyły się na złe traktowanie i prosiły dzieci o zmianę postępowania, wcielili się: Anna Buczkowicz, Antonina Gratkowska i Kacper Owsiany.
Z kolei bohaterów baśni zagrali: Magdalena Pietryka – Czerwonego Kapturka, Adrianna Rzepka – Kota w Butach, Aleksandra Zubel – Wróżkę, Patrycja Birecka – Kopciuszka oraz Karol Więcek – Pinokia. Konkursy prowadziły Krasnale – Julia Bąk i Patryk Rachwał. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie uczestniczyli w uroczystej przysiędze. Każde z dzieci otrzymało dyplom z rąk p. dyrektor Jadwigi Ścibor, która obdarowała słodyczami wszystkich uczestników imprezy. Dodatkowym prezentem od pani bibliotekarki były maskotki i zakładki do książek. Każdy uczeń klasy pierwszej stał się pełnoprawnym czytelnikiem, który może wypożyczać książki, a także korzystać z komputerów zainstalowanych w bibliotece. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Mówi się, że dobiega końca epoka książek i czytelnictwa, ale uroczystość w ZS
w Przysietnicy zdaje się temu zaprzeczać. Co dzień nas zaprasza szkolna biblioteka, mnóstwem pięknych książek wzywa nas z daleka – śpiewali z entuzjazmem świeżo upieczeni czytelnicy biblioteki szkolnej. Dzięki tej imprezie dzieci z pewnością będą postrzegać bibliotekę jako miejsce bardzo dla nich przyjazne i zostaną jej wiernymi czytelnikami oraz miłośnikami książek, co w obecnych czasach jest szczególnie cenne.   Gdy zimno na dworze i gdy dzień ponury, nigdy się nie nudzi, kto czyta lektury…