Deutsch Wagen Tour w naszej szkole

Ostatni dzień zajęć przed rozpoczęciem ferii zimowych był szczególny dla uczniów naszej szkoły. W piątek 8 lutego 2013 r. tuż po godz. 9 na parking przy naszej szkole podjechał  kolorowy samochód oznaczony logo Deutsch Wagen Tour. Jak się wkrótce okazało, auto było po brzegi wypełnione pomocami dydaktycznymi i wieloma niespodziankami.  Na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego Ewy Hućko odwiedziła nas lektorka DWT pani Beata Hadasz, która rozpoczęła trwające trzy godziny szaleństwo z językiem niemieckim.
Początkowa niepewność najmłodszych uczestników warsztatów bardzo szybko przerodziła się w pełne zaangażowanie i wolę rywalizacji. Uczniowie III klasy piekli ciasto, a następnie pracowali w parach, dyktując swoim kolegom nowe słówka z kolorowych plakatów, umieszczonych po przeciwnej stronie sali gimnastycznej. Rekord to 7 poprawnie zapisanych słów w ciągu dwóch minut. Gratulujemy wyniku! Niezwykle dużo emocji i wrażeń dostarczyły uczniom zawody w układaniu puzzli z województwami Polski i landami Niemiec. Nie było to łatwe zadanie, ale i z nim dzieci świetnie sobie poradziły.
Szóstoklasiści odbyli wraz z panią Beatą podróż przez nasz układ słoneczny i poznali piosenkę o planetach. Cała grupa świetnie się bawiła, a niezmordowana lektorka stawiała przed uczestnikami zajęć coraz to nowe zadania. Okazało się, że niemiecki to nie tylko trudna gramatyka, która niejednego ucznia przyprawia o zawrót głowy, ale i doskonała zabawa. Spotkanie zamieniło się w festiwal barw – poprzez falowanie chusty animacyjnej. Zabawa z chustą była okazją do przypomnienia sobie nazw kolorów.
Czwartoklasiści również nie siedzieli w ławkach, lecz  tworzyli portret grupy, utrwalając jednocześnie nazwy części twarzy. Następnie mieli możliwość  powtórzenia nazw artykułów spożywczych, dopasowując  podpisy do obrazków. Przy okazji  poznali i przyswoili  sobie wiele nowych zwrotów. Jak wiadomo, ruch sprzyja zapamiętywaniu i uczeniu się, dlatego też zajęcia zostały urozmaicone o zabawy ruchowe.  Konkurs zespołowy z piłką, wędrującą z lewej  i z prawej strony, podawanej górą  oraz dołem poprawił i tak wyśmienite humory uczniów. A ile było przy tym śmiechu i radości! Dzieci  z dużym entuzjazmem brały udział we wszystkich konkursach, zabawach i grach  językowych. Czas minął bardzo szybko w przyjaznej atmosferze. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów zostali obdarowani upominkami z logo Deutsch Wagen Tour i pozowali do wspólnego zdjęcia. Pamiątką tej wizyty dla szkoły  są pomoce dydaktyczne w postaci m. in. plakatów tematycznych i mapy Niemiec.
Nauka języka niemieckiego może być rzeczywiście przyjemna. Uczniowie mieli doskonałą okazję, aby się o tym przekonać. Aż miło było patrzeć, jak pełni energii i zapału zmagali się z rożnymi zadaniami, a uśmiech nie znikał z ich twarzy. To spotkanie z pewnością na długo zapamiętają. Pozostaje mieć nadzieję, że po takich zajęciach motywacja do nauki języka niemieckiego znacznie wzrośnie.
Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Jadwidze Ścibor i wszystkim pracownikom szkoły zaangażowanym w organizację tego spotkania  za pomoc i okazaną życzliwość.
Deutsch Wagen Tour to ogólnopolski projekt mający na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Podczas wizyt w szkołach wyspecjalizowani lektorzy prezentują nowatorskie rozwiązania, niekonwencjonalne sposoby przekazywania wiedzy o Niemczech. Projekt realizowany jest  od roku 2009 przez Instytut Goethego w Polsce przy współpracy m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz  z innymi partnerami. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na www.deutsch-wagen-tour.pl

Ewa Hućko

 

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.