Wycieczka do biblioteki w Przysietnicy

Zainteresowanie dzieci światem literatury należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Już bardzo małe dzieci z zaciekawieniem oglądają wraz z dorosłymi ilustracje, na których rozpoznają bliskie im elementy rzeczywistości.

 

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji uczniowie klas pierwszych i oddział przedszkolny 0”B” udali się do Publicznej Biblioteki w Przysietnicy. Na dzieciaki już czekała pani bibliotekarka – Magdalena Szymańska, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o bibliotece, a także o sposobie korzystania z niej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w „domu książki”. Uczniowie zwiedzili placówkę, dowiedzieli się od pani bibliotekarki, jaka jest różnica między biblioteką, a księgarnią, co należy robić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Spotkanie w bibliotece przybliżyło wszystkim uczniom literaturę dziecięcą oraz jej autorów, umożliwiło bezpośredni kontakt z bogato ilustrowaną książką, rozbudziło ich zainteresowania czytelnicze.

Po zwiedzeniu pomieszczenia pani bibliotekarka poprosiła naszych wychowanków, by rozpoznały tytuły bajek po barwnych ilustracjach. Dzieci miały też możliwość rozwiązać szereg zagadek związanych z książką i czytelnictwem. Na zakończenie pobytu w bibliotece dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne.

Żegnając się z panią dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki.

W drodze powrotnej był również czas na odpoczynek, koło sklepu „Centrum”, dlatego też dzięki uprzejmości pani Grażyny Fejdasz, zjedliśmy lody i otrzymaliśmy słodycze – za co serdecznie dziękujemy. Następnie zatrzymaliśmy się koło państwa Katarzyny i Stanisława Jajko (rodziców jednej z uczennic), którzy zaprosili nas na plac zabaw, dlatego również dziękujemy za wspaniałą zabawę, soki i pyszne ciasteczka.

I tak po całym dniu nawet nie zwróciliśmy uwagi jak szybko płynie czas, dlatego pełni wrażeń i nowych doświadczeń, wróciliśmy z radością i uśmiechem na twarzach.

 

Za opiekę nad uczniami dziękujemy: p. Weronice Fejdasz, p. Lidii Gazdowicz, p. Annie Chrobak i p. Sabinie Dytko – Gerlach.

S. Dytko – Gerlach

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.