Projekt „Dla Niepodległej 1918-2018″

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W tym roku upamiętniliśmy stulecie odzyskania niepodległości w sposób szczególny.
Samorząd Uczniowski pod opieką p. Barbary Słowik i we współpracy z p. Tomaszem Owsianym przygotował i przeprowadził konkurs ,,100 pytań na 100 – lecie odzyskania niepodległości”, w którym wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII i VIII szkoły podstawowej. Niełatwo było odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące historii Polski. Zwyciężczyniami konkursu zostały uczennice klasy VII – Emilia Szpiech i Julia Hućko a miejsce II zajął Jakub Dobosz uczeń klasy III gimnazjum.

Kolejnym przedsięwzięciem był konkurs recytatorski zorganizowany przez p. Agatę Rzepkę dla klas 0 – III pod hasłem
,,Moja Ojczyzna w wierszach”, który przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych 0 – I i II – III. Spośród 20 uczestników wyłoniono następujących laureatów: I miejsce – Hubert Szczepek kl. 0b, II – Eliza Wróbel kl. 0a, III -  Antonina Wania kl. 0a. W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zajęła Magdalena Dereń kl. II, II – Fabian Bąk kl. III zaś III – Nikola Pietryka kl. II. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Dzieci z klas 0 – III wykazywały się również talentem plastycznym w konkursie pt. ,,Moja mała Ojczyzna” zorganizowanym przez p. Łucję Buczek, p. Agatę Szpiech i p. Annę Chrobak. I miejsce przypadło Anastazji Gaździk kl.0a i Kasjanowi Kwiecińskiemu kl. II, II miejsce Katarzynie Gaździk kl. I i Zuzannie Sobocie kl. III, III zaś Hubertowi Szczepkowi z kl. 0b. Wyróżniono prace Gabrieli Jajko kl. I, Kamila Rzepki kl. III, Natalii Baran kl. II , Amelii Jarosz kl.II i Natalii Szczepek kl. III.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Poezji Patriotycznej, który zorganizowały p. Barbara Słowik, p. Justyna Owsiana i p. Elżbieta Płowy. I miejsce w tym konkursie zajęła Wiktoria Bacior kl. Va, II -  Monika Bober kl. VIII, III – Alan Wania kl. IV. Zdolnościami wokalnymi w hołdzie Niepodległej wykazywali się uczniowie w Szkolnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, przygotowanym przez p. Elżbietę Płowy. I miejsce wyśpiewała Malwina Pytlak kl. Vb, II – Sabrina Mechtoub kl. Vb, III – Emilia Szpiech kl. VII. Specjalne wyróżnienie organizatorka przyznała Milenie Bąk z kl. Vb.

W trosce o zdrowie jako dobro publiczne w naszej szkole realizowany jest program dla szkół promujący spożywanie warzyw, owoców i przetworów mlecznych. Nawiązując do święta niepodległości uczniowie z klas 0 – V pod kierunkiem wychowawców  przygotowywali smakowite przekąski, desery i dekoracje z warzyw, owoców i przetworów mlecznych. W dniu 100-lecia Odzyskania Niepodległości warzywa, owoce i przetwory mleczne przybrały symbole i barwy narodowe. Koordynacją projektu zajęły się p. Anna Chrobak i p. Dorota Borula.

9 listopada rozbrzmiał w Szkole Podstawowej nr 2 w Przysietnicy „Mazurek Dąbrowskiego” i rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której złożono hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Cała społeczność szkolna okazała wdzięczność tym, którzy po odzyskaniu niepodległości podjęli trud budowy silnego i nowoczesnego państwa. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Wystąpili laureaci szkolnych konkursów, chór i soliści. Zabrzmiały pieśni, z którymi rodacy szli do wolności: ,,Przybyli ułani”, ,,Pamięć w nas”, ,,Piechota”, ,,Pierwsza brygada”, ,,Rota”. Wzruszaliśmy się recytacją takich wierszy jak ,,Bagnet na broń”, ,,Ojczyzna”, ,,Polska”, ,,Twój dom”, ,,Elegia o chłopcu polskim” oraz inscenizacją muzyczno – ruchową ,,Symbole Polski” przygotowaną przez p. Sabinę Dytko – Gerlach i dzieci z oddziału przedszkolnego. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu. Wszystko to na tle dekoracji zaprojektowanej przez p. Ewę Wieczorek. Wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu przygotowała i poprowadziła p. Elżbieta Płowy.

Po części artystycznej głos zabrała p. dyr. Jadwiga Ścibor, która dokonała podsumowania. Przypomniała zebranym, że „patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także, na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami…”  Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się zorganizowania uroczystości, przeprowadzenia konkursów i projektów a uczniom pogratulowała zaangażowania i wspaniałej postawy.