Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy to robić jak najczęściej – zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy bibliotece. Czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

29 września obchodzony jest „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. W Polsce ten dzień został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki – w dniu urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkolnej bibliotece ten dzień był obchodzony w sposób szczególny. Pani bibliotekarka – Weronika Fejdasz zaprosiła dzieci z oddziałów 0a i 0b do wspólnego świętowania „Dnia Głośnego Czytania”. Dzieci zapoznały się z historią tego dnia, przybliżona została im również postać Janiny Porazińskiej. Pani Jadwiga Ścibor i Agata Rzepka przeczytały wiersz Tadeusza Kubiaka „Ja  jestem książka”, a  następnie przedstawiły zalety książki. Bardzo pomocne w przygotowaniu zajęć były także uczennice z klasy 6b: Sabrina Mechtoub, Oliwia Olejko, Marlena Dąbrowska oraz Amelia Rzepka, które przeczytały książkę Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Następnie mali słuchacze rysowali ilustracje do tej bajki. Starsze koleżanki z klasy 6b pomagały dzieciom w wykonaniu ilustracji. Sabrina niczym profesor Zin uczyła najmłodszych jak narysować wybraną postać opowiadania. Wspierały ją przy tym pozostałe koleżanki. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały zakładki do książek oraz cukierki.

Czas spędzony w bibliotece upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Jesteśmy pewni, że po tej wizycie najmłodsze dzieci będą częstymi gośćmi w bibliotece, a pożyczone książki będą czytać wraz z rodzicami.