Jak samemu motywować się do nauki?

Gdy przychodzi czas, kiedy powinniśmy się uczyć, często zdarza się, że zaczynamy oddawać się zupełnie innym zajęciom, które są wprawdzie pożyteczne, ale nie mają z nauką nic wspólnego. Ostatecznie okazuje się, że dzień się skończył, a zadany materiał nie został nawet ruszony.

Co zrobić, by taka sytuacja się nie powtórzyła?

Jak sam możesz się motywować do nauki, zwłaszcza teraz gdy masz uczyć się w domu ze względu na panującą epidemię?

Uwierz, wiele zależy od Ciebie, od Twego nastawienia, od osobistej odpowiedzi na pytanie czego tak naprawdę chcesz, do czego zmierzasz?

Pamiętaj, Twoja postawa ma ogromne znaczenie!

Jeżeli rzeczywiście jesteś gotów pracować nad sobą, przeanalizuj poniższe wskazówki:

1. Nie trać czasu na rozmyślanie o tym, jak bardzo Ci się nie chce i ile masz jeszcze do zrobienia.

2. Spróbuj zmienić swoje nastawienie zamiast „muszę się uczyć” pomyśl „chcę się uczyć”.

3. Zastanów się dlaczego warto się uczyć i stwórz listę korzyści płynących z nauki.

4. Wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć.

5. Ustal strategię – Plan nauki na każdy dzień. Ważne jest, abyś swój plan miał zawsze w zasięgu wzroku i na bieżąco uzupełniał. Każde zrealizowane zadanie to twoje małe zwycięstwo. Podkreśl je, niech będzie widoczne.

6. Ucz się w miejscu , które jest miłe, przyjemne, inspirujące, czyste, dobrze zorganizowane, a przede wszystkim wolne od tak zwanych rozpraszaczy.

7. Zadbaj o to, aby nic Cię nie rozpraszało. Najlepiej wyłącz telefon komórkowy. Dźwięk telefonu lub SMS od koleżanki z pytaniem, czy się uczysz, może Cię rozproszyć i spowodować, Twój ściśle ułożony plan „legnie w gruzach”.

8. Zawsze pod ręką powinieneś mieć materiały do nauki i wodę do picia. Będziesz wtedy bardziej skupiony i produktywny.

9. Stosuj metodę małych kroków – przed przystąpieniem do działania, podziel materiał na mniejsze części i wyznacz konkretną datę realizacji poszczególnych etapów nauki. Metoda małych kroków jest zdecydowanie skuteczniejsza, niż nauka wszystkiego na raz. Lepiej jest przyswajać mniejsze porcje wiedzy, a później kilkukrotnie wszystko powtórzyć.

10. Stwórz własny system nagród- kiedy zrealizujesz zaplanowany materiał zrób sobie jakąś przyjemność, np. wypij kakao, posłuchaj muzyki, poćwicz, potańcz itp.

11. Ucz się z innymi - możliwość podzielenia się z innymi swoją wiedzą, spostrzeżeniami, przemyśleniami działa na nas motywująco.

12. Wprowadź poranną rutynę- łatwiej Ci będzie się zabrać do nauki.

13. Dbaj o wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Jeśli będziesz zmęczony lub niewyspany, Twój mózg nie będzie wystarczająco wydajny i nauka może iść Ci opornie.

14. Uwierz, że dasz radę, możesz, potrafisz! Wystarczy tylko, że będziesz chciał.