Andrzejki w przedszkolu

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki tego święta i właśnie z tego powodu, 30 listopada 2020 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej, ale ze względów na obostrzenia związane z covid – 19 każda grupa przedszkolaków bawiła się osobno.

Spotkanie w naszej grupie 0 „A” rozpoczęło się od  odczytania  listu od  czarodziejki Alany, która zaprosiła nas na Złotą Górę. Musieliśmy odbyć lot na zaczarowanej miotle, co nie było łatwą sprawą, bo we współczesnym świecie jeździmy innymi pojazdami. Gdy dotarliśmy na właściwe miejsce,  dowiedzieliśmy się o zwyczajach andrzejkowych  i  mieliśmy okazję przenieść się w magiczny świat wróżb przygotowanych i przeprowadzonych przez wychowawczynię. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Andrzejkową atmosferę dopełniały także kolorowe stroje, w które byliśmy przebrani – nie zabrakło wśród nas księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, strażaków, supermanów i innych bajkowych postaci. Maluchy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich zabawach i wróżbach. Do najpopularniejszych z nich  zalicza się:  lanie wosku przez klucz, obieranie jabłka,  ustawianie butów, wrzucanie pieniążków do „studni marzeń”, wybór przyjaciela (przyjaciółki) na sercach z wypisanymi imionami, ulubione kolory, daty urodzin, a także wysypywanie szpilek na stół oraz wiele innych wróżb. Czy się spełnią? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały przedszkolakom zabawy przy muzyce, pląsy i ciekawe konkursy. Na koniec dnia  dzieci otrzymały nagrody oraz słodki poczęstunek, który przygotowała  wychowawczyni z pomocą  mam wychowanków. Magiczna atmosfera towarzysząca wróżbom dostarczyła przedszkolakom wielu niezwykłych emocji. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

Agata Rzepka

Zdjęcia do obejrzenia w galerii - http://www.zsprzysietnica.edu.pl/galeria/?album=2&gallery=249