Z życia biblioteki

Bezpieczne wakacje

 

Nauczanie zdalne – materiały

Materiały 1, Materiały 2, Materiały 3, Materiały 4, Materiały 5, Materiały – maj, List do rodziców, Materiały 6, Cytaty o książkach, Materiały 7, Materiały 8, Materiały 9, Tydzień czytania, Warto czytać, Zagadki kl. 8, Ciekawi ludzie, Kartka czerwiec, Książki,


 

Międzynarodowy Tydzień Zwierząt w bibliotece

Dnia 17 października 2019 r. uczniowie klasy II odwiedzili bibliotekę szkolną w związku z przypadającym w dniach 4-10 października Międzynarodowym Tygodniem Zwierząt.

W trakcie lekcji bibliotecznej pani Weronika przybliżyła uczniom różne informacje na temat opieki nad zwierzętami. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat swoich zwierząt domowych i dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z opieką nad pupilami. Każdy uczeń narysował także swoje ulubione zwierzątko. Następnie pani bibliotekarka zaprezentowała różne książki o zwierzętach, z których dzieci wybrały sobie najciekawsze pozycje i wypożyczyły je do domu.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Dzieci miło spędziły czas, a przy okazji dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o zwierzętach i skorzystały z zasobów biblioteki szkolnej.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

 


 

Baśniowy konkurs dla najmłodszych

W przedostatni dzień roku szkolnego, Pani Weronika Fejdasz, opiekun naszej biblioteki, postanowiła odwiedzić uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III z konkursem dotyczącym znanych baśni i bajek.

W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci. Ich zadaniem było odpowiedzieć na wylosowane pytania, które sprawdzały wiedzę uczniów na temat baśni Andersena, braci Grimm oraz innych znanych bajek. Wszyscy okazali się wzorowymi znawcami literatury dla dzieci i każdy z uczestników otrzymał pluszowa nagrodę.

Braw i uśmiechów nie było końca.

 


 

Przedszkolaki w bibliotece

W dniu 9 maja 2019 roku naszą szkolną bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Okazją do wizyty były zajęcia przedszkolne poświęcone zasadom działania biblioteki, wypożyczania i oddawania książek.

W bibliotece na dzieci czekała jak zawsze uśmiechnięta Pani Weronika Fejdasz, która przygotowała dla przedszkolaków całą kolekcję bajek, baśni i krótkich opowiadań. Pani Weronika w ciekawy sposób poprowadziła rozmowę na temat zasad korzystania z biblioteki, wykorzystując doświadczenia dzieci oraz pomoc Pani Sabiny Dytko-Gerlach, wychowawczyni grupy 0a. Dzieci wysłuchały również bajkę pt. „Calineczka” w wykonaniu Pani Renaty Hałki i udały się na wycieczkę między regałami książek i przeglądały przygotowane przez panią bibliotekarkę pozycje książkowe. Nie zabrakło zagadek i zadań specjalnych związanych z czytaniem.

Dzień 9 maja jest również ważnym świętem, nie tylko dla Polski, to Dzień Europy. Pani Weronika Fejdasz chciała przypomnieć o tym święcie dzieciom i zorganizowała dla nich czytanie bajki w języku angielskim. Na koniec obdarowała swoich gości kolorowymi zakładkami do książek i zaprosiła ich wraz z rodzicami do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej. Dzieci podziękowały za wizytę i obiecały, że będą wracać do biblioteki.

 


 

Światowy Dzień Poezji

21 marca 2019 r. w związku ze Światowym Dniem Poezji szkolną bibliotekę odwiedzili miłośnicy wierszy, wierszyków i wierszyczków.

W tym dniu starsi uczniowie mogli poczytać wiersze ulubionych poetów m.in. J. Brzechwy, J.  Tuwima, M. Konopnickiej, D. Wawiłow i ks. J. Twardowskiego. Zaś uczniowie młodszych klas doskonali bawili się podczas głośnego czytania „Rzepki”. Wcielali się oni w role poszczególnych postaci pomagających dziadkowi wyrwać rzepkę. Śmiechu było co niemiara.

Celem tego spotkania było rozbudzenie w uczniach zainteresowania poezją, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz uwrażliwianie na piękno języka literackiego. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki i słodycze.

 


 

Światowy Dzień Zwierząt w bibliotece

W naszej szkolnej bibliotece z okazji Światowego Dnia Zwierząt przygotowano gazetkę poświęconą różnym gatunkom zwierząt na całym świecie oraz wystawę literatury pięknej i popularnonaukowej dotyczącą tej tematyki.

W dniach 4-10 października uczniowie klas 0 – 5 wraz z wychowawczyniami odwiedzili szkolną bibliotekę. Wysłuchali oni wierszy i opowiadań o różnych zwierzętach, a następnie wykonywali ilustracje pt. „Mój zwierz i ja”. Dzięki tej akcji uczniowie mieli możliwość poszerzenie swojej wiedzy i poznania zasobów biblioteki dotyczących tej tematyki.

Święto to zostało ustanowione w 1931 roku na konferencji ekologicznej we Florencji. W Polsce obchodzone jest od 1993 roku. Obchody tego święta mają na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa i ma swoje prawa do godnego życia.


 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 16.03.2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy 1.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów kl. 6 pt. „Książki witają uczniów kl. I”.

Piosenka o czytaniu książek została wykonana przy akompaniamencie p. Macieja Kuśmierczyka. Po niej pierwszaki odczytywały prośby książki, a następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie i rozwiązywali zagadki dotyczące treści znanych bajek i baśni.

Pani Dyrektor przeczytała „Bajkę o smutnej Księżniczce”, a w dalszej części dokonała aktu pasowania dzieci na czytelników biblioteki szkolnej.

Z rąk wychowawczyni p. Anny Chrobak dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pani Weronika Fejdasz, bibliotekarka szkolna, wręczyła dzieciom zakładki do książek, słodycze i maskotki na pamiątkę tego cudownego wydarzenia. Na koniec p. Weronika gorąco zachęciła dzieci i ich rodziców do częstego odwiedzania biblioteki.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

 


 

Ferie z książką!

W tym roku w naszej bibliotece została przeprowadzona akcja „Ferie z książką!”. Rozpoczęła się ona na 2 tygodnie przed feriami zimowymi. Na szkolnych korytarzach w różnych miejscach zostały porozwieszane plakaty, które przypominały uczniom datę ferii oraz zachęcały do sięgnięcia po książkę w tym czasie. Zachęcenie opierało się na zasadzie 4xZ:

Zimowe ferie już od 29.01. 2018r.  do 09.02.2018r.

Zajrzyj do szkolnej biblioteki.

Zabierz książkę na ferie.

Zacznij czytać i cieszyć się książką.

Trzeba przyznać, że akcja ta przyniosła zamierzony efekt. Uczniowie odwiedzali bibliotekę i chętnie „zabierali” książki na ferie.


 

Nowe książki w bibliotece

Księgozbiór naszej szkolnej biblioteki w ostatnim czasie został wzbogacony o nowe pozycje książkowe. Zostały one zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W większości zostały one zaproponowane przez uczniów i rodziców. Już wkrótce zostaną one wszystkie wprowadzone do zasobu biblioteki i będą „czekały” na Was Drodzy Czytelnicy. Zapraszamy Was więc serdecznie do wypożyczania tych pozycji i wspólnego podróżowania z bohaterami literackimi… tym bardziej, że długie zimowe wieczory to najlepszy czas, by dać się uwieść książce.


 


 

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

7 czerwca 2017 bibliotekę szkolną odwiedziły dwie klasy „0”. Klasa 0a z wychowawczynią Anną Chrobak i klasa 0b z panią Katarzyną Wanią. W trakcie trwania zajęć dzieci zapoznały się z zawodem bibliotekarza i funkcjonowaniem biblioteki, (m. in. p. Weronika pokazała im kartę czytelnika, kartę książki, zaprezentowała nowości wydawnicze). Przedszkolaki dowiedziały się także o tym, o co prosi ich książeczka. Wysłuchały głośnego czytania wierszy Jana Brzechwy przez panie wychowawczynie oraz panią bibliotekarkę.

Pani Weronika zachęciła również dzieci, aby zapisały się do biblioteki szkolnej razem z rodzicami i aby prosiły rodziców, by czytali im codziennie. Na pamiątkę miłego spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek.

 


 

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z tej okazji klasa czwarta szkoły podstawowej odwiedziła naszą bibliotekę szkolną z panią Renatą Hałką, nauczycielem języka angielskiego.

Pani Weronika Fejdasz, pracownik naszej biblioteki, zaprezentowała uczniom książki z języku angielskim  jakie posiada szkoła w swoich zbiorach: krótkie historyjki, znane bajki, komiksy oraz albumy dotyczące dyscyplin sportowych i zwierząt.

Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali zaprezentowane tytuły. Następnie pani Renata Hałka i niektórzy uczniowie klasy czwartej czytali krótkie opowiadania  w języku angielskim. Na zakończenie wysłuchali oni audiobooka w języku angielskim.

Mamy nadzieję, że wizyta klasy czwartej w bibliotece wpłynie na zwiększenie zainteresowania uczniów czytelnictwem i językiem angielskim.

Pani Weronice składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji święta bibliotekarzy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 


Książki moich marzeń

 


Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

 


 

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

 

Już od kilku lat 25 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Również nasza biblioteka przyłączyła się do tej akcji.

W tym dniu mogliśmy obejrzeć wystawę najsłynniejszych książek wybitnego angielskiego pisarza oraz poznać bliżej jego osobę dzięki specjalnie przygotowanej na tę okazję gazetce. W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie spotykali się w bibliotece i dzielili się na głos własnymi interpretacjami dzieł J.R.R. Tolkiena. Taki sposób spędzania Światowego Dnia Czytania Tolkiena służy upowszechnianiu czytelnictwa wśród młodzieży oraz popularyzacji twórczości autora słynnego cyklu „Władca Pierścieni”.


 

Mój ulubiony bohater literacki

 

11 stycznia 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece w Brzozowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój ulubiony bohater literacki”, który został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych. Dzieci z klas 0-III szkół podstawowych mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów mieli za zadanie przedstawienie bohatera książki w wybranej formie wypowiedzi pisemnej. Jury przyznało wyróżnienie Fabianowi Rzepce – uczniowi klasy drugiej szkoły podstawowej za wykonaną ilustrację. Natomiast Radosław Hućko ze swoim reportażem o głównym bohaterze serii Zbigniewa Nienackiego uplasował się na II miejscu w kategorii szkół gimnazjalnych. Opiekę nad uczniami w tym dniu sprawowała pani Weronika Fejdasz.

 


 

Przyjaciele Biblioteki

Październik to międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych. W związku z tym nasza biblioteka podjęła się kilku działań zachęcających do jej odwiedzania oraz promujących czytelnictwo.

Uczniowie klasy IV wykonali piękne laurki dla biblioteki, składając jej życzenia: by każdy czytelnik o Niej pamiętał nie tylko od święta, by dzieci często Ją odwiedzały i dużo książek wypożyczały.

Zorganizowana została również akcja pod hasłem „Podaruj książkę bibliotece”, na którą odpowiedziało sporo uczniów z naszej szkoły. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy podarowali książki bibliotece.

A są to: Fabian Rzepka, Julia Buczek, Marlena Jajko, Alan Wania, Kamila Fiejdasz, Wiktoria Bacior, Przemysław Dąbrowski, Dawid Dobosz, Amelia Mużydło, Martyna Szałajko, Martyna Pająk, Julia Szczepek i Weronika Gosztyła.

Uczniowie Ci otrzymali tytuł Przyjaciela Biblioteki, pamiątkowe dyplomy i słodkości.

 


 

Wokół Henryka Sienkiewicza

12 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pięknego czytania. Jak wiadomo senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza, dlatego właśnie nasi uczniowie podjęli się interpretacji dzieł tego twórcy. Wybrani wcześniej mistrzowie czytania z poszczególnych klas zaprezentowali fragmenty najpopularniejszych książek Noblisty.

Szczególnym punktem spotkania było wystąpienie naszych nauczycieli i możliwość wysłuchania fragmentów „Quo vadis?” także w języku niemieckim i angielskim. Swoje interpretacje zaprezentowali: p. Tomasz Owsiany, p. Jolanta Gliściak i p. Edyta Kruczek. Wystąpienia uczniów pod względem poprawności warsztatowej i strony emocjonalnego przekazu oceniało jury w składzie: p. Weronika Fejdasz, p. Dorota Borula i p. Sławomir Skwarcan. Po długiej naradzie przyznano następujące miejsca:

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej

I miejsce – Julia Hućko

II miejsce – Monika Bober

III miejsce – Natalia Rzepka

W kategoriim gimnazjum

I miejsce – Paulina Pytlak

II miejsce – Patrycja Szczepek

II miejsce – Ewelina Kuś

Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi, zaś osobom, które uplasowały się na pierwszym miejscu przyznano tytuł Mistrza Pięknego Czytania.

Na tej samej uroczyści zostały również ogłoszone wyniki konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. 8 grudnia br. uczniowie zmierzyli się z testem, który dokładnie sprawdzał znajomość biografii i twórczości tego wybitnego pisarza. Zwycięzcom, którzy wykazali się szeroką wiedzą, serdecznie gratulujemy! Oto wyniki:

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej

I miejsce – Amelia Rachwał

II miejsce – Klaudia Bober

III miejsce – Natalia Rachwał

W kategorii gimnazjum

I miejsce – Marcin Matyasz

II miejsce – Agnieszka Szuba

III miejsce – Ewelina Kuś

Bardzo dziękuję za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursów p. J. Owsianej i p. B Słowik.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 


 

29 września br. był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został wprowadzony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  Z tej okazji Biblioteka Szkolna zorganizowała akcję czytania dla przedszkolaków. Uczestniczyły w niej dwie grupy dzieci przedszkolnych wraz z wychowawcami: p. Anną Chrobak i p. Pauliną Buczek.

Wiersze Jana Brzechwy czytali zaproszeni goście: p. Barbara Słowik, p. Dorota Borula, p. Anna Chrobak, p. Sławomir Skwarcan i p. Weronika Fejdasz. Dzieci z ogromnym skupieniem słuchały czytanych wierszy, szybko je zapamiętywały i dopominały się o następne. Kolejnym punktem programu było wykonywanie ilustracji do wiersza „Na straganie” , a najlepsze prace zostały powieszone na gazetkach w swoich klasach. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej  prowadzonej przez p. Barbarę Słowik.

Przeprowadzona akcja z pewnością miała wpływ na rozwój dzieci, ponieważ kontakt z książką oznacza nie tylko poznawanie utworów literatury dziecięcej, ale również poszerzanie kręgu zainteresowań poznawczych, wzrost chęci obserwacji otoczenia i zdobywania wiedzy już od najmłodszych lat. Książka czytana na głos wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka i pomaga zrozumieć siebie i innych, a także wzbogaca słownictwo. Z pewnością nie była to ostatnia impreza tego typu w naszej szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 


9 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 odbyło się „Spotkanie z Autorką”. Pani Halina Błaż autorka wielu opowiadań dla dzieci, tekstów pieśni religijnych, scenariuszy okazjonalnych i inscenizacji, spotkała się z uczniami klas edukacji wczesnoszkolnej. Spod jej pióra wyszły m. in. „Serwus”, „Zagadki biblijne”, „Różaniec dla dzieci”, „Boski lekarz”, serie ” Jak Pan Bóg nas kocha”, które zostały wydane i pięknie zilustrowane przez Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim przedstawieniem poetki przez Panią Weronikę Fejdasz. Następnie swoją muzyczną interpretację wiersza „Święta Weronika” przedstawili Magdalena Pietryka, Zuzanna Kędra i ks. Marek Duda. Kolejnym punktem spotkania był występ klasy IIb – inscenizacja na podstawie wierszy Pani Halin Błaż „Czcij ojca i matkę swoją”.

Po występach nadszedł czas na oddanie głosu poetce. Pani Halina Błaż w sposób interesujący opowiedziała o sobie, o swoich inspiracjach i procesie tworzenia wierszy. Poetka przeprowadziła również rozmowę z uczniami, podczas której wykazali się oni swoja wiedzą na temat twórczości autorki. Uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchać piosenkę, do której tekst napisała Pani Halina Błaż. Prezentowany utwór pochodzi ze śpiewnika „Jaką miłość trzeba mieć” wydanego z płytą. Ostatnim punktem spotkania, cieszącym się największym zainteresowaniem, było zadawanie pytań na tematy nurtujące naszych uczniów. Pani Halina Błaż chętnie i wyczerpująco na nie odpowiadała.

Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 


„Moja ulubiona książka”

2 czerwca 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Brzozowie odbyło się rozstrzygniecie konkursu „Moja ulubiona książka” Został on przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: dzieci z klas 0 – III szkół podstawowych mogły wziąć udział w konkursie plastycznym na ilustracje do ulubionej książki, uczniowie klas IV – VI mieli za zadanie napisanie listu polecającego lub recenzji do książki, a uczniowie gimnazjum mogli wziąć udział w konkursie na recenzję. Ze szkół całego powiatu napłynęło ponad 150 prac. Andżelika Dereń, która wykonała ilustrację do książki „Zosia z ulicy Kociej” autorstwa Agnieszki Tyszki, uplasowała się na III miejscu w swojej kategorii. Zaś Radosław Hućko z recenzją „Ono” Doroty Terakowskiej zajął II miejsce. Uczniów do konkursu przygotowały Pani Sabina Dytko-Gerlach oraz Barbara Słowik, a opiekę nad uczniami sprawowała Pani Weronika Fejdasz.


 

Pasowanie na czytelnika

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste Zycie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem
Kornel Makuszyński

Dnia 13 kwietnia 2016 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy pierwszej.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek, rozwijania umiejętności czytania.
Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenia, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, sposobem wypożyczania oraz prośbami książki.
Uczniowie klasy 1a i 1b odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Następnie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowane na czytelnika. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i słodycze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zaśpiewali piosenkę pt. „Świat baśni Andersena”.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po taki wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

FOTORELACJA

 


 

Konkurs poezji i prozy ks. Jana Twardowskiego

11 lutego 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Brzozowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poezji i prozy ks. Jana Twardowskiego.

W konkursie wzięło udział 18 uczestników z 10 szkół powiatu brzozowskiego. Nasza szkołę reprezentowały: Monika Jajko, kl VI SP – J. Twardowski „Zeszyt marzeń – Opowiadanie o zmroku”, Zuzanna Kędra, kl. 3a Gm – J. Twardowski „Nowe patyki i patyczki – O pannie Jairównie i tatusiach”.

Występy uczniów oceniało Jury w składzie:

- Anna Ziemba-Lonc –  poetka,

- Justyna Oleniacz – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie,

- Damian Kierek z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Brzozowie.

W kategorii gimnazjów I miejsce zdobyła Zuzanna Kędra.

Obu uczestniczkom gratulujemy wspaniałego występu, godnego reprezentowania szkoły i życzymy kolejnych sukcesów. 

Mikołajki w Bibliotece

4 grudnia naszą szkołę odwiedził wyczekiwany przez wszystkich gość – Święty Mikołaj. Na początku uczniowie mogli podziwiać występy dzieci z oddziału przedszkolnego. Po rozdaniu prezentów dla najmłodszych, Święty Mikołaj przekroczył próg naszej biblioteki.

Tutaj bardzo gościnnie przyjęła go p. Weronika Fejdasz oraz uczniowie. Po krótkiej rozmowie nasz gość rozdał prezenty, sprawiając tym wielka radość uczniom. Wizyta Świętego Mikołaja w bibliotece miała również na celu uświadomienie, że książka jest idealnym prezentem, który powinniśmy się obdarzać jak najczęściej.

Po przyjemnym spotkaniu uczniowie pożegnali Świętego Mikołaja, który musiał wracać do swoich obowiązków. 

Pasowanie na czytelnika

22 kwietnia 2015 roku w naszej bibliotece miało miejsce pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Uroczystość pt. „Z wizytą u skrzatów” została przygotowana przez uczniów klasy VI pod opieką p. J. Owsianej i W. Fejdasz. Starsi koledzy, wcielając się w rolę skrzatów i bibliotekarki, stali się przewodnikami dla młodszych kolegów po szkolnej bibliotece. Pokazali im, jakie książki są w bibliotece, które z nich można wypożyczyć, a z których można korzystać tylko na miejscu. Wyjaśnili, jak  należy zachowywać się w bibliotece i przekonywali, że książka jest przyjacielem człowieka, który cierpliwie czeka na półeczce, więc należy go odwiedzać jak najczęściej.

Pierwszoklasiści po obejrzeniu przedstawienia układali puzzle dotyczące bohaterów lektur, zapoznali się z prośbami książek i zasadami korzystania z biblioteki. Następnie złożyli uroczystą obietnicę, że będą szanować i dbać o książki.

Na zakończenie każdy uczeń wypożyczył wybraną przez siebie książeczkę oraz otrzymał od pani Weroniki zakładki do książek, słodycze oraz maskotki, które będą przypominać im o częstym odwiedzaniu biblioteki i przestrzeganiu regulaminu.


 

15 kwietnia 2015r. w Bibliotece Pedagogicznej w Brzozowie odbył się Konkurs wiedzy o Brzozowie i Ziemi brzozowskiej. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Ziemi brzozowskiej, a także pobudzanie zainteresowanie „małą ojczyzną”. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Dobosz z klasy V oraz Faustyna Szczepek z klasy III gimnazjum. Uczniowie wykazali się wiedzą na wyżej wymieniony temat. Faustyna Szczepek zdobyła II miejsce w kategorii gimnazjum. Obydwoje otrzymali piękne upominki w postaci książek oraz dyplomy. Opiekunem uczniów była Pani Weronika Fejdasz.


 

Najlepsi Czytelnicy

Koniec roku szkolnego to również czas podsumowania pracy szkolnej biblioteki. Przez 10 miesięcy uczniowie bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę i pożyczali książki.

Oto osoby, które zdobyły tytuły Czytelnika Roku 2013/2014:

Szkoła podstawowa

Klaudia Bober – uczennica klasy I

Mateusz Szczepek – uczeń klasy II

Natalia Rachwał – uczennica klasy III

Natalia Gwizdała – uczennica klasy IV

Paulina Hućko – uczennica klasy V

Radosław Hućko – uczeń klasy VI

Gimnazjum

Karol Zubel – klas I b

Faustyna Szczepek – klasa II

Joanna Rogula – klasa III a

Weronika Data – klasa III b


 

Gazetki i wystawki 

Między nami czytelnikami

Pod takim hasłem Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe zorganizowało konkurs czytelniczy, w którym udział wzięli uczniowie klasy I a gimnazjum. Konkurs ten składał się z 4 etapów. Treść ostatniego zadania brzmiała „Wymyślcie i przeprowadźcie akcję promującą czytanie”.  Zadanie to wykonali uczniowie przy współpracy ze szkolną biblioteką.

W porozumieniu z panią bibliotekarką zorganizowali oni wśród uczniów plebiscyt „Książka serdeczna”, którego celem było stworzenie listy książek, do których wraca się z potrzeby serca, jak do dobrego przyjaciela. Wykonali również w bibliotece gazetkę „Czytelniku – do dzieła”, w której starali się uświadomić kolegom, jak wiele korzyści płynie z czytania. Przygotowali również zestaw cytatów o książkach i czytaniu.  Następnie przekazali je do szkolnej biblioteki i w dniach od 8 do 15 maja, kiedy obchodzony był Tydzień Bibliotek, każdy uczeń do wypożyczonej książki otrzymywał piękny cytat.


 

Pasowanie na czytelnika

27 marca 2014 roku w naszej bibliotece odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika. Uroczystość zatytułowana „Z wizytą u skrzatów” została przygotowana przez uczniów z klasy VI pod opieką p. W. Fejdasz i p. M. Wojtuń. Różne wesołe zagadki i  zgadywanki wprowadzały małych czytelników w świat książek i zachęcały ich do częstego korzystania z biblioteki szkolnej. Kandydaci na czytelników zostali także zapoznani z prośbami jakie książki kierują do nich oraz zaletami jakie niesie z sobą zaprzyjaźnienie się z książką. Wysłuchali także piosenki, napisanej specjalnie na tę okazję przez uczennicę klasy III b gimnazjum Paulinę Bąk, opowiadającej historię bohaterki baśni H. Ch. Andersena „Calineczka”. Po przedstawieniu uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczystą przysięgę, a następnie zostali pasowani przez panią dyrektor Jadwigę Ścibor na czytelników. Na zakończenie każdy uczeń wypożyczył wybraną przez siebie książeczkę  oraz otrzymał od pani bibliotekarki zakładki do książek, maskotki i słodycze.


Magiczne wiersze Juliana Tuwima

Czytaj więcej>>>


 

Gazetki i wystawki

Wystawki i gazetki są eksponowane w wypożyczalni i na szkolnym korytarzu. Poświęcone są one sławnym ludziom – głównie pisarzom, rocznicom literackim, ważnym wydarzeniom i książkom. To bardzo dobry sposób, aby zachęcić dzieci do czytania ciekawych książek i poznania autorów, po których dzieła warto sięgnąć. 

Biblioteki szkolne – bramy do życia

W ramach październikowego święta obchodzonego pod hasłem Biblioteki szkolne – bramy do życia w naszej bibliotece zorganizowano konkurs Czytam, bo lubię i tym się chlubię.

Głównym celem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest promocja biblioteki w środowisku szkolnym, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły oraz pokazanie tego, jak jest pomocna uczniom: w nauce, zdobywaniu informacji, rozbudzaniu i poszerzaniu zainteresowań, rozwijaniu wyobraźni oraz przede wszystkim w wychowaniu młodej i oczytanej młodzieży.

Idea święta powstała w 1999 roku dzięki International Association of School Librarianship – Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa 

Najlepsi Czytelnicy

Koniec roku szkolnego to również czas podsumowania pracy szkolnej biblioteki. Przez 10 miesięcy większość uczniów, a szczególnie uczniowie klas młodszych, bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę i pożyczali książki. Oto osoby, które zasłużyły na wyróżnienie:

Klasa I szkoły podstawowej
Czytelnik Roku – Magdalena Bieda
II miejsce – Mateusz Szczepek
III miejsce – Julia Hućko

Klasa II szkoły podstawowej
Czytelnik Roku – Natalia Rachwał
II miejsce – Gabriela Rchwał
III miejsce – Aleksandra Sobota

Klasa III szkoły podstawowej
Czytelnik Roku – Jędrzej Świder
II miejsce – Natalia Gwizdała
III miejsce – Hubert Wolanin

Klasa IV szkoły podstawowej
Czytelnik Roku – Paulina Hućko

Klasa V szkoły podstawowa
Czytelnik Roku – Radek Hućko
II miejsce – Karolina Olejko
III miejsce – Paulina Pytlak

Gimnazjum
Wyróżnienie – Monika Pietryka (klasa III c) 

Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty!

Od listopada do maja odbywał się w szkolnej bibliotece „Nieustający konkurs czytelniczy”. Skierowany był on do uczniów gimnazjum, a jego głównym celem było popularyzowanie twórczości literackiej oraz rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań czytelniczych.  Wyróżnienia otrzymali: Karolina Dereń i Damian Bąk z klasy III b.

Gratulujemy! 

Okolicznościowe gazetki i kalendarium rocznic
 

Pasowanie na czytelnika

 

26 marca br. miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki i układali puzzle dotyczące bohaterów lektur, zapoznali się z prośbami książki i zasadami korzystania z biblioteki. Na zakończenie złożyli uroczystą obietnicę, iż będą szanować i dbać o książki oraz korzystać z mądrości w nich zawartych.
Każdy nowy czytelnik otrzymał od pani bibliotekarki maskotkę i naklejki z uśmiechniętą Martynką zachęcającą do czytania. 

Mistrz Pięknego Czytania – czytaj więcej 

15 marca 2012 r. o godzinie 11.00 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Przysietnicy odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Została ona przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza, p. Weronikę Fejdasz, a także  Koło Teatralne „Ratajanie” działające w  szkole pod opieką p. Haliny Błaż w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską „Szansa dla Każdego Ucznia”.

W pasowaniu na czytelnika wzięło udział 25 uczniów, którzy przybyli do biblioteki wraz z wychowawczynią, p. Agatą Szpiech. Dzieci obejrzały krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek. W programie znalazły się ciekawe zagadki o bohaterach lektur, konkursy z nagrodami, a także piosenki, z których jednej, przygotowanej specjalnie na tę okazję, dzieci mogły się od razu nauczyć, ponieważ dotyczyła regulaminu biblioteki i pouczała o zasadach poszanowania książek. W role upersonifikowanych Książek, które skarżyły się na złe traktowanie i prosiły dzieci o zmianę postępowania, wcielili się: Anna Buczkowicz, Antonina Gratkowska i Kacper Owsiany.
Z kolei bohaterów baśni zagrali: Magdalena Pietryka – Czerwonego Kapturka, Adrianna Rzepka – Kota w Butach, Aleksandra Zubel – Wróżkę, Patrycja Birecka – Kopciuszka oraz Karol Więcek – Pinokia. Konkursy prowadziły Krasnale – Julia Bąk i Patryk Rachwał. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie uczestniczyli w uroczystej przysiędze. Każde z dzieci otrzymało dyplom z rąk p. dyrektor Jadwigi Ścibor, która obdarowała słodyczami wszystkich uczestników imprezy. Dodatkowym prezentem od pani bibliotekarki były maskotki i zakładki do książek. Każdy uczeń klasy pierwszej stał się pełnoprawnym czytelnikiem, który może wypożyczać książki, a także korzystać z komputerów zainstalowanych w bibliotece. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Mówi się, że dobiega końca epoka książek i czytelnictwa, ale uroczystość w ZS
w Przysietnicy zdaje się temu zaprzeczać. Co dzień nas zaprasza szkolna biblioteka, mnóstwem pięknych książek wzywa nas z daleka – śpiewali z entuzjazmem świeżo upieczeni czytelnicy biblioteki szkolnej. Dzięki tej imprezie dzieci z pewnością będą postrzegać bibliotekę jako miejsce bardzo dla nich przyjazne i zostaną jej wiernymi czytelnikami oraz miłośnikami książek, co w obecnych czasach jest szczególnie cenne.   Gdy zimno na dworze i gdy dzień ponury, nigdy się nie nudzi, kto czyta lektury…


 

W roku szkolnym odbyły się dwa kiermasze:

  1. W dniu 22.06.2012 Księgarnia Nowa organizuje na terenie szkoły kiermasz książek zgodnie z wykazem obowiązującym w roku szkolnym 2011/12. Rodzice mieli możliwość otrzymania 10% rabatu oraz faktury na zakupione książki.
  2. 26.06.2012 – wtorek w godz. 13.00 do 15.00 odbył się w szkole kiermasz używanych książek. Rodzice wycenili  podręczni przeznaczone na sprzedaż.

 


 

Podsumowanie konkursu czytelniczego „Zostań czytelnikiem roku” zorganizowanego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

Uczniowie klas 1-3, którzy tak pięknie czytali przez cały rok książki zostali nagrodzeni.

Klasa I: Tytuł czytelnika roku zdobyła - Aleksandra Sobota

Klasa II: Tytuł czytelnika roku zdobyła - Natalia Gwizdała

Klasa III : Tytuł czytelnika roku zdobyła - Ewelina KuśW roku szkolnym 2011/2012 był realizowany Projekt Edukacyjny pt: „Kalendarium rocznic urodzin i śmierci pisarzy oraz artystów na rok szkolny 2011/2012 „ .
Uczestniczyli w nim uczniowie klas II :
1. Monika Obłój
2. Patrycja Sobota
3. Karolina Kolin
4. Sylwia Pięta
5. Hubert Ankowski

 

 

Co miesiąc były przygotowywane gazetki , które propagowały sylwetki znanych pisarzy , kompozytorów , artystów obchodzących w danym miesiącu okrągłą rocznicę .W rezultacie powstało 9 gazetek , które przyczyniły się do rozwoju czytelnictwa .
Każdą gazetkę można było oglądać przez cały miesiąc.

Zdjęcia z „Kalendarium rocznic urodzin i śmierci pisarzy oraz artystów na rok szkolny 2011/2012 „ można obejrzeć - tutaj